Bomboktan

…böyle boktan anakronik gecenin böyle boktan sıkıntısında akla düşen şarkının da böyle boktan kaydı denk gelir adama… Kokusunun yalandan ümitlendirdiği Malboranın tadı da bomboktan…

Emphatic hece tekrârı veyâ ablatif ekiyle sıfatlaştırılabilen ismin ablatif ekiyle sıfatlaştırılmışına emphatic hece tekrârı da yaptık ya. Üstelik ayaküstü hece tekrârı diye uydurduğumuz şeyde hece tekrârı bile yok, o kadar yâni! Biz ki ayaküstü şarlatanlık yapıyoruz, millet de matah zannediyo, hakiki şarlatanlar ne yapsın?

Burdan sözü sihirli şekilde ortaya çıkıveren Mehmed Âkif’in yakılmış Kur’an tercümesi şarlatanlığına bağlamayı da hiç canım istemiyo. Hem öyle suya sabuna dokunan mevzûlara girmek yok, cısss! Adamlar emir üzerine filolojik sahtekârlık yapmışlar, köy imamını da uzman diye almışlar yanlarına, bize söz düşmez; yiyene âfiyet olsun.

Suyla sabunun hukūku da enteresandır. Su kireçsizse sabun köpürüverir, sonra çıkmak bilmez. Kireçliyse kalıbın yarısını harcarsın köpürteyim diye. Bi de sabunu kurutacaksın, öyle paketinden çıkar çıkmaz kullanmaya başlarsan bitip tükeniverir. Tütünü de kurutacaksın içmeden, ama haddinde. Kaçırırsan kızarmış kadayıf gibi dökülür, tozlaşır, ziyân olur…

Halbuki Lat. ‘par’ ile Türkçe ‘parça’ arasındaki benzerliğin ne hoş tesâdüf olduğunu düşünmek ne zevkliydi… Feysbukta “abi bana Elfçe öğretir misin” diye kapıma dayanan delikanlıya lâf anlatmak da keyifliydi. Akşamüstü arkadaşın fırlama ama zekî ve istîdatlı oğluyla günün yarısını gömmek de pek safâlıydı.

Ömrün her köşesine saklanmış safâ ve neşe var bol bol. Mesele şu ki bünyeye kâr etmiyor. Nisi oriatur Sol, quid Luna misera faciat?

Advertisements

About Urwendil/Urwendur/Mouzafphaerre

Music, Classics, Tolkiendilië, gaming, small-talk...
This entry was posted in Üfürüzma. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s